Dünyaca ünlü Matematikçiler İstanbul'da

İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen "Toplanabilme Teorisi ve Uygulamaları" Konferansı, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen 160 bilim adamının katılımıyla başladı.

12.05.2011
15:40

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin (İTİCÜ) 10. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta, matematiğin her alandaki önemi ve uygulanabilirliğinin bilimsel yönden ortaya konulduğu bildiriler sunuldu.


Konferansın açılışında konuşan İTİCÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Orman, şiir ile matematik arasında ilişki olmadığına inanıldığını ancak tarihte Ömer Hayyam'ın bir istisna olarak hem rubaileriyle hem de matematik zekasıyla tanındığını kaydetti.


Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken de konferans süresince sunulacak 70'e yakın tebliğin ''Toplanabilme Teorisi ve Uygulamaları'' konusundaki gelişmelere ışık tutacağını kaydetti.


Erken, bu tür faaliyetlerin çokça yapılmasının üniversite ruhuna uygun olacağını belirterek, İTİCÜ'nün 10. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinliklerin devam edeceğini söyledi.


İTİCÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Savaş da bu tür konferansların bilgi alışverişi konusunda önemli olduğunu ifade ederek, ''Toplanabilme Teorisi'' hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştıklarını, sorunların çözümüne katkıda bulunduklarını anlattı.


University of Central Florida'da matematik profesörü olan Ram Mohapatra da son yıllarda bilim ürünlerinin sınırları aştığını ve bu tür konferanslarda çeşitli iş birliği fırsatları bulduklarını belirterek, Türk matematikçilerin yıllarca bilim dünyasına katkı sunduklarından haberdar olduğunu ifade etti.


Mohapatra, etkinliğin bu zamana kadar gördüğü en büyük ''Toplanabilme Teorisi ve Uygulaması'' konulu konferans olduğunu söyledi. Konferans cuma akşamı sona erecek.